SA. 01.10.05 WHEN THE WORLD WAS OUR FRIEND

up: House:
GOLD CHAINS & SUE CIE (Kitty Yo, San Francisco) MIKE GRANT (Moods & Grooves, Detroit) SPUNKY (Uncanny Valley, Dresden)
down: Techno/Electro:
LARS CHRISTIAN MüLLER (Distillery, mindcookies) FROG (Distillery)
more...

SO. 02.10.05 BLACKRED & ROLLING SOUNDS PRESENT:

up: Electro is my life:
AUX 88 (Direct Beat Records, Puzzlebox, Detroit) PAL SECAM KIDZ (LeipzigWest, Spacebar Sentiments) BRONCO T. (Audiokraut, Idealfun) MAGNETIC (Blackred, Darkstar, Leipzig)
down: Hip Hop/Drum & Bass:
SANE & LUNATIK ON 3 TURNTABLES (Offtakt) ZAPOTEK B2B REMASURI (Rolling Sounds)
more...

FR. 07.10.05 BREAKBEAT JOURNEYS PART 1: FROM BEYOND INFINITY

up: Drum & Bass:
MZE (Alphacut, Breakbeat Journeys) CON.STRUCT (Outsider, Breakbeat Journeys) LOWCUT (Sunday Groove)
more...

SA. 08.10.05 DETAILS & AREALS

up: House:
RICHARD DAVIS (Kitty Yo, Berlin) STALKER (1bit-wonder, Distillery) BENET (Idealfun)
down: Techno:
METOPE (Areal, Cereal Killers, Kompakt, Köln) RESOM (mikrodisko, homoelektrik, Leipzig) BOYS'R'US (Homoelektrik, Mikrodisko)
more...

FR. 14.10.05 FRIDAYCLUB: STARS FOR SOUL - THE FUNKY OLDSCHOOL DISCO

up: Stars4Soul Funk Yard:
FLORIAN KELLER (into somethin´, München) SLOWHAND E (Stars for Soul, Rhythm Club, Leipzig) DJ KING BENSON (SfS Disco King)
down: Zoosound Hip Hop Lounge:
ABDEL HAKIM (Zoosound, Most Wanted, Stars for Soul) ROCKING B (Zoosound, Stars for Soul) PADDY DELUXE (Stars for Soul) B-BOYS: L.E. ALIVE! (Leipzig)
more...

SA. 15.10.05 AUDIOFICTION GRATULIERT: 5 YEARS MOON HARBOUR

up: 5 Years Moon Harbour:
GUIDO SCHNEIDER (Poker Flat, Berlin) MATTHIAS TANZMANN (Moon Harbour, Distillery, Leipzig) DANIEL STEFANIK (Distillery, Cocoon, Leipzig)
down: Audiofiction:
DEXTER (Clone, Klakson, Den Haag) MIKA & ONKIT (Audiofiction)
more...

FR. 21.10.05 ULAN BATOR TROMMEL BASS PRESENTS: „DIE SPIELWIESE - LIVE-DRUM & BASS“

up: Drum & Bass:
DIE SPIELWIESE (Wiesbaden) SILVIA ULLRICH (Gesang) OLIVER KRETH (Plattenspieler, Synthies) CLAUS WEYRAUTHER (Keyboards, Orgel, Synthies, Programmierung) TIMO WILLECKE (Gitarre, Synthies, Programmierung) HANS BENDER (Kontrabass, singende Säge) DANIEL BRANDT (Schlagzeug, Percussion, Visuals) JULIAN SCHLEEF (Visuals, Projektion) DJ DERRICK (Ulan Bator) MALCOLM (Downtownlyrics, Radio Blau, Leipzig) FULL CONTACT (Downtownlyrics)
more...

SA. 22.10.05 ROCKING B-BOY TECHNO BUSINESS!

up: Minimal Pop/Bombast Rave:
EINMUSIK (Italic, Click, Hamburg) BENé (Riotvan, Ortloff, Mod.Civil, Leipzig) CHRIS MANURA (Ackerdub, 3000°, Distillery, Leipzig)
down: Cult Copy:
AARDVARCK (Delsin, Rushhour, Amsterdam) RENTEK (Giroton, Caramba!, Leipzig) ROBSTA (Radio Blau)
more...

FR. 28.10.05 13 & GOOD! DISTILLERY GEBURTSTAG PART 1: UPLIFTMENT INTERNATIONAL 3RD ANIVERSARY

up: Reggae B-Day Area:
FATHER P AKA PIONEAR & ILL INSPECTAH (Germaica) SKILL BATTERY (Stuttgart) ROCK STONE SOUND (Halle) LUCKY SULTAN (Voxxx, Chemnitz) STEP ON IT SOUNDSYSTEM (Saalfeld) BLUE BLUNT SOUNDSYSTEM (Erfurt) SELECTAH SPINBACK (Spinbaclaat/ DaSwitch, Leipzig) HALF BLIND SELECTAH (Ulan Bator) UPLIFTMENT INTERNATIONAL (Leipzig)
down: All Star DJ Area:
WINDY (Freezone Rec., Cuba Crew, Leipzig) DJ DERRICK (Ulan Bator) DISKO 69 (Blackred, Darkstar, Leipzig) BASE (Ulan Bator) MALCOLM (Downtownlyrics, Radio Blau, Leipzig) REMASURI (Rolling Sounds, Leipzig) FULL CONTACT (Downtownlyrics) ZASDA 213 (Freezone Rec) ISA (repertoire, Smooth Pilots)
more...

SA. 29.10.05 13 & GOOD! DISTILLERY GEBURTSTAG PART 2

up:
DER DRITTE RAUM (Cocoon, Resopal Schallware) CHRIS MANURA (Ackerdub, 3000°, Distillery, Leipzig) LARS CHRISTIAN MüLLER (Distillery, mindcookies) FROG (Distillery) MARKUS WELBY (hoerfunk, Distillery, Melt!-Festival, Leipzig)
down:
DMX KREW (Rephlex, Breakin', London) TINY (Idealfun, Dresden) MAGNETIC (Blackred, Darkstar, Leipzig) ONKIT (Audiofiction) RENTEK (Giroton, Caramba!, Leipzig)
more...

SO. 30.10.05 13 & GOOD! DISTILLERY GEBURTSTAG PART 3

up: Drum & Bass: Palmbreaks pres. “Second Sun”:
CALIBRE (Signature, Soul:R, Belfast-UK) MC DRS (Soul:R, Good Looking, Manchester) BOOGA, WINDY, SOULSLIDE (Cuba Crew, Leipzig) METASOUND (Break the Surface, Leipzig)
down: Oldschool vs. NuSkool: HeavyWeight Funk meets BigBeat/ElectroFunk/NuskoolBreaks:
MR. OLSEN & DA WIESEL (Da Switch) BACK2BACK SET BY: TRUE BEATZ COLLECTIVE (Outcry Music) BENé (Riotvan, Ortloff, Mod.Civil, Leipzig)
more...

distillery.de